EGYPT ST. JOHN’S REEF

Jedna z nejoblíbenějších potápěčských plaveb v části Rudého moře – směřující hluboko na jih až k súdánským hranicím – do oblasti téměř nedotčené lidskou činností, s bohatými korálovými útesy, podmořskými jeskynními labyrinty a výskytem mnoha druhů ryb (žraloci šedí, útesoví, hedvábní či dlouhoploutví, barrakudy, tuňáci, delfíni, manty, siby, želvy….)

Útesy vystupují strmě z oceánského dna bez písčitého šelfu, tudíž je zde křišťálově čistá voda s perfektní viditelností.


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ LOKALITY

Dolphin reef na Sataya west (šnorchlování se stovkami delfínů)

  • Sataya se nachází téměř na jihu Egypta v chráněné oblasti Wadi Lahami. Je to překrásné místo dvě hodiny plavby z přístavu Hamata. Tento korálový útes, také známý pod názvem Dolphin Reef,  (nezaměňovat s  Shab el Erg, neboli Dolphin House, ležícím severně od turistického letoviska Hurghada, které je falešně vydáváno za domov delfínů. Popravdě se jedná jen o místo, kde jde hlavně o marketingový tah na turisty od prodejců výletů z Hurghady).

Cave reef

  • útes protkaný sítí kaňonů, ve kterých se dá strávit celý ponor. Všude proniká světlo, vynořit by se teoreticky dalo každých pár metrů. Není to v žádném případě jeskynní potápění, ale otevřená voda také ne, jistá opatrnost je na místě. Kompas je velmi užitečný.

 

 

 

 

 

 

 

 Habili Ali

  •  středně velký podlouhlý útes zvedající se k hladině z veliké hloubky, a přitahující malé i velké druhy ryb. Plochý vrchol útesu, jež končí asi 2 m pod hladinou, je bohatě porostlý tvrdými korály, zatímco téměř kolmé stěny jsou zdobeny měkkými druhy korálů a obrovskými gorgoniemi. Během ponoru se zde s velkou pravděpodobností setkáme s útesovými žraloky i s jejich většími příbuznými– žralokem šedým, stříbrocípým a ráno i s menšími hejny kladivounů. Kromě žraloků se zde vyskytují samozřejmě i napoleoni, barakudy, tuňáci, murény, při troše štěstí i manty a želvy.