Testování funkčního oblečení Lavacor

 

Testoval jsem oblečení od značky Lavacor .,určené pro vodní sporty.Potápěči ho používají na lehčí ponory,oblíbené je hlavně u surfařů.

Otava pod Čenkovou pilou,teplota vody byla něco přez 4 C,teplota vzduchu 9 C,průtok asi 28m-s.

K dispozici jsem měl dlouhé kalhoty nad pas a tričko s dlouhým rukávem.Materiálově je vnějsí vrstva něco jako softschell,ale pevnějsí a elastičtější,uprostřed je vodunepropustná membrána asi jako goretex,ale pružná!!! A uvnitř super fleece(mikroplyš),lepší než v „teddy“.

Už při oblékání se projevil první velký klad oblečení,krásně se to natahuje na tělo,ačkoli je to stejně těsné a přiléhavé jako neopren.Pocit příjemného tepla se dostaví okamžitě.S trikem je to stejné,je super dlouhé,takže se krásně přetáhne přez kalhoty a naopak špricka zas pěkně přez triko.Perfektně se v tom člověk pohybuje,jak ve vlastní druhé teplé kůži. Ačkoliv jsem v tom strávil přez půl dne,vůbec jsem se nepotil a po svlečení nezaznamenal hlavně žádný typický vodácký neoprenový odér.

Kalhoty mají lehce pogumovaná kolena,takže v kolenních opěrkách krásně drží a nekloužou.Přez tričko jsem si schválně vzal jen slabou starou bundu s latexem u krku a na rukávech,které bohužel na tričku zatím chybí,i když jsou pěkně těsné.Po třech splutích úseku Č.pila-Rejštejn,jsem měl spodek krásně v teplíčku a suchu,po zkušebních eskymácích se pod bundu dostala dost voda a kolem krku pak pronikla i pod tričko.Přesto jsem byl pořád parádně v teple. S lepší bundou(i když nijak drahou)by to byla pohoda.

Dovedu si představit v tom jezdit i s krátkým rukáven někde na kanále,pokud člověk neeskymuje,voda se dovnitř nedostane a když kolem krku ano,chová se to jako neoprén,protože voda se na těle i díky fleece rychle krásně ohřeje.

Celé se mi to líbilo hlavně proto,že člověk není sešněrovaný jako v neoprénu a přitom to má stejné tepelné vlastnosti,jako neoprén s fleecem,ale hlavně,to zevnitř ven dýchá,takže se nezpotíte a nezapaříte.

Určitě půjdu do kalhot,na horní část těla asi zatím zůstanu u bundy a „teddyho“,ale při dalším nákupu budu uvažovat i o triku s dlouhým rukávem.Určitě se to vyplatí při extrémní zimě a nebo delší rozplavbičce ve studené vodě

Cenově to vyjde skoro stejně,né-li lépe než neoprénové kalhoty s mikroplyšem!! Výrobce by měl dodávat i čepičky pod helmu,pohožky a rukavice,což bude určitě příjemnější,než neoprénová záležitost.

KLADY                                                                                                    ZÁPORY

Perfektní volnost pohybu                                                                         Delší schnutí než zvlášť neoprén a teddy

Teplotní konfort                                                                                            Vrchní vrstva se lepí na suchý zip

Prodyšnost zevnitř ven(nesmrdí to)                                                     Zatím chybí utěsnění krku a rukávů(latex)

Pěkně to vypadá                                                                                                                   Noris,TJ UNION ,Plzeň